Projekt REACH

Projekt “Ponovno promišljanje participacije kroz afirmativne konzultacije s građanima” (REACH – Reinventing Engagement through Affirmative Citizen Consultations) započeo je 1. srpnja 2024. godine i trajat će do prosinca 2025. godine. Projekt financira Izvršna agencija za obrazovanje, audiovizualne medije i kulturu (EACEA), a provodimo ga u suradnji s:

Cilj projekta je povećati sudjelovanje građana (uključujući žene i mlade) u europskim političkim pitanjima kroz konzultacije s građanima, koje će se odvijati u obliku strukturiranih događanja na kojima se pojedinci okupljaju kako bi raspravljali i dali svoje mišljenje o političkim pitanjima, osiguravajući da njihovi glasovi i perspektive budu uključeni u proces donošenja odluka. Građanske konzultacije su od velike važnosti jer povećavaju demokratsko sudjelovanje, potiču transparentnost i osiguravaju da politike odražavaju različite potrebe i težnje zajednice. Tijekom cijelog projekta, dinamična kampanja na društvenim mrežama istaknut će ključne aktivnosti i rezultate, uključujući lokalna, nacionalna i transnacionalna događanja, kao i publikacije.

Projekt će se provoditi u četiri međusobno povezana koraka:

  • Lokalne građanske konzultacije: Partnerske organizacije će organizirati lokalna konzultativna događanja koja će omogućiti istraživanje razumijevanja, težnji i narativa građana u tri međusobno povezana politička područja – zaštita okoliša, Europska unija i vladavina prava. Također, svrha je identificirati kompromise i sinergije između spomenutih područja. Pored toga, portal MladiRini (https://mladirini.org/bhsm/) će prikupljati pisane doprinose mladih (16-25 godina), skupine koja je često isključena iz procesa donošenja odluka.
  • Nacionalne građanske konzultacije: Delegati građana s lokalnih događanja pridružit će se stručnjacima na nacionalnim konzultativnim događanjima kako bi raspravljali o tome kako se identificirani kompromisi i sinergije mogu pretvoriti u političke odluke, planove i strategije. Svaki partner će potom izraditi nacionalnu publikaciju koja sažima ključne nalaze s ovih događanja.
  • Transnacionalni događaj: Treći korak uključuje predstavljanje nacionalnih publikacija na transnacionalnom događaju u Beogradu. Projektni partneri, delegati građana i politički akteri sudjelovat će u dijalogu o svojim iskustvima s građanskih konzultacija i predloženim političkim rješenjima.
  • Sveobuhvatan transnacionalni dokument i završna konferencija: Uvidi i iskustva s lokalnih, nacionalnih i transnacionalnih događanja bit će objedinjeni u transnacionalnom dokumentu. Ovaj dokument bit će predstavljen na završnoj konferenciji u Bruxellesu, gdje će delegati, nacionalni akteri i stručnjaci za EU politike imati priliku raspravljati o rezultatima i implikacijama.
Skills

Posted on

22. Listopada 2024.

Skip to content